جوان خام

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} a:link, span.MsoHyperlink {color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {color:purple; text-decoration:underline; text-underline:single;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in; mso-header-margin:.5in; mso-footer-margin:.5in; mso-paper-source:0; mso-gutter-direction:rtl;} div.Section1 {page:Section1;} -->

جوان خام

فرهنگ > طنز  - شهرام شکیبا

مهردادبذرپاش، مدیر «سایپا» بود. محمود احمدی‌نژاد سایپا را از او گرفت و «سازمان ملی جوانان» کشور را به او داد. گویا بذرپاش ناراحت است و منظورشاین بوده که پراید 141 ساختن، راحت‌تر، بهتر و به طور کلی با پرستیژتر ازساختن آدم است. مگر چند نفر در جهان بلدند «پراید» بسازند‍‍؟ اما ساختنآدم را همه بلدند. هر بچه‌ای هم یک روز بزرگ می‌شود و می‌شود جوان. تازه‌جوان‌ها هی تغییر می‌کنند، اما پراید، فوقش این است که جلو پنجره دستهراهنما یا چراغ خطرش عوض می‌شود و مدلش تازه می‌شود.
خوب که نگاه کنیم می‌بینیم بذرپاش حق داشته به جای رئیس جوان‌ها بودن، دوست داشته باشد که رئیس پراید مملکت باشد.
به هر حال احمدی‌نژاد هم پیغام فرستاده که یا سازمان ملی جوانان یا هیچ جا.
1-
مگر مملکت خاله بازی‌ست؟ نمی‌روم و نمی‌خوام و رئیس نمی‌شم و اینها نداریم.
2-
اینکه می‌گویند جوانان خام هستند، همین است دیگر. بذرپاش اصلاً به تخصصتوجه ندارد. در ایران طبیعی است که در راستای تخصص‌گرایی محض، بایدمدیرعامل سایپا، در مرحله بعد بشود رئیس «سازمان ملی جوانان».
3-
به طور کلی «جوانان چرا؟
4-
ولش کن. همین سه مورد بسه. جوونه یه وقت دلش می‌شکنه.

استدعای عاجزانه
همانطور که در حکم آقایاحمدی‌نژاد به آقای مشایی اشاره شده، ایشان فردی مومن و خودساخته است. لذابرای اینکه کمی درجه ایمان و خودساختگی ستون طنز ما هم بالا برود، ازریاست محترم جمهوری و معاون اول محترمشان که به ترتیب محمود احمدی‌نژاد واسنفدیار رحیم‌مشایی نام دارند، استدعای عاجزانه دارم که اجازه بدهند ناماین ستون را به مدت چهار سال «اسفندیار رحیم‌مشایی» بگذارم. اگر هم بهلحاظ حقوقی نمی‌شود نام شخصی با این سمت مهم را روی ستون طنز گذاشت، دستکم اجازه بفرمایند تا این ستون را به مدت چهار سال به ایشان تقدیم کنم.

مردگان این سال، جالب‌ترین زندگان بودند
در حادثه وحشتناک و البته عادی و طبیعی سقوط اخیر توپولوف، تیم ملی نوجوانان جودو، به همراه مربیانشان به رحمت خدا رفتند.
(
صمیمانهخواهش می‌کنم که دوستان تعداد توپولوف‌های ناوگان هوایی کشور را اعلامکنند تا محاسبه کنم تا چند سال دیگر که آخرین توپولوف بیفتد، احتمال مرگمدر سفرهای هوایی چقدر است. خانواده نگران و پرسشگرند).
نکته عجیب ایناست که سه نفر در پرواز مرده‌اند که نمرده‌اند. گویا مسئولان پرتلاش وموفق ورزش کشور سه نفر را که سنشان از حد معمول بیشتر بوده با شناسنامه سهنفر دیگر که سنشان برای مسابقات مناسب بوده، فرستاده‌اند به تیم ملی. بااین حساب سه نفر مرده‌اند که به لحاظ قانونی اسمشان در میان زنده‌هاست، وسه نفر زنده‌اند که به لحاظ قانونی مرده به حساب می‌آیند.
1-
با این حساب احتمالا مجموع سن 11 بازیکن تیم ملی نوجوانان فوتبال ایران هم 780 سال است و احتمالاً دو سه تا از بازیکنان نونهال، نوه هم دارند.
2-
خب اگر ماجرا به این راحتی است، چرا اکبر هاشمی رفسنجانی با شناسنامه یکآقای 32 ساله (احتمالاً نوه‌اش) نباید در انتخابات کاندیدا شود؟
3-
دچار یک دوگانگی عجیب شده‌ام. نمی‌دانم پسرعمویم، فرزند عمویم به حساب می‌آید یا عمویم فرزند پسر خودش؟
4-
احتمالاً تا چند سال دیگر هر ورزشکاری که به خواستگاری برود، وقتی از اوبپرسند: «چند سالتان است؟» خواهد گفت: «شما دوست دارین من چند سالم باشه واسمم چی باشه، بفرمایید تا بگم فدراسیون شناسنامه‌ام رو بفرسته».
5-
هیچ بعید نیست به زودی علی دایی و احمدرضا عابدزاده هم با مدارکی دال بر 6 و 7 ساله بودن، به تیم ملی نونهالان فوتبال بپیوندند.

قول
دیروز قول داده بودم درباره سمت جدید مجتبیثمره‌هاشمی یعنی «دستیار ارشد رئیس‌جمهور» برایتان مطالبی نقل کنم، اما تاکروبی ماجرای 300 میلیون تومان و [000] ماجرای [000] را نگوید، من هم چیزینمی‌گویم.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید